Ukmergėje atidarytas pirmasis lauko darželis

2016 m. gegužės 06 d. vyko pirmojo lauko darželio Ukmergėje „Vėjo šalis vaikai“ atidarymas. Į Sukinių kaime įsikūrusį Skautų slėnį, saulėtą penktadienio popietę atvyko daugiau kaip 100 svečių: rėmėjai, bendraminčiai, mokytojai, bičiuliai, artimieji, besidomintys alternatyvia pedagogika.

Lauko pedagogika – prieš 30 m. Švedijoje kilusi idėja, itin paplitusi Skandinavijoje ir sparčiai besiplečianti Lietuvoje. Į šventę atvykęs lauko pedagogikos pradininkas Žilvinas Karpis dalinosi savo patirtimi kuriant pirmąjį lauko darželių tinklą Lietuvoje. Jo vadovaujamą darželį Vilniuje nuo rugsėjo mėn. lankys jau 40 mažamečių vaikų. Tokie darželiai jau veikia Kaune, Klaipėdoje, kuriasi Marijampolėje.

nuotrauka3
Lauko pedagogikos idėja – leisti vaikams išgyventi saugią vaikystę ir pažinti gamtą, joje galiojančius dėsnius prisilietimu, o ne per TV ar paveiksliukus kompiuteryje. Išgyventa saugi vaikystė gamtoje suformuoja stipriąsias žmogaus vertybes: pasitikėjimą savimi ir drąsą, norą imtis atsakomybės, pagarbą Kūrinijai, norą pažinti. Šios vertybinės nuostatos suaugus leidžia suprasti žmogaus paskirtį Žemėje ir rasti savo vietą visuomenėje, atsilaikyti sudėtingose gyvenimiškose situacijose.

 

ŠSONY DSCalto ir lietingo periodo metu Vėjo šalies vaikai glaudžiasi 80 kv.m. ekologiškame ir jaukiame statinyje – jurtoje, kurią dengia daugiau nei 2 tonos 3-4 cm storio vilnos veltinio. Į šventę iš Kelmės raj. atvykęs jurtų meistras Antanas Poška pasakojo svečiams apie vilnos poveikį žmogaus sveikatai, apie tai, kaip gimė idėja pradėti tokią veiklą. Jo dėka Lietuvoje jau ne vienas žmogus gali džiaugtis šiais nebrangiais, paprastais, ekologiškais ir funkcionaliais pastatais.

Šventės svečiai turėjo galimybę aplankyti miško aikšteles, kuriose vaikai leidžia laiką, miega. Vegetarines vaišes šventei ruošė vienas geriausių Lietuvoje vegetarinės virtuvės šefų – iš Kelmės raj. atvykęs Vaidas Radzevičius.

Kitokio darželio Ukmergėje mintis kilo Skautų slėnio įkūrėjų šeimai Jonui ir Živilei Dragūnams, kurie apie tai paskelbė viešai ir 2016 m. gegužės mėn. 13 d. subūrė dar keletą šeimų bendrai veiklai.

SONY DSCLauko darželis „Vėjo šalies vaikai“ Ukmergės rajone veikia nuo 2015 m. rugsėjo mėn. kaip bendruomeninis Ukmergės šeimų, norinčių ugdyti savo vaikus gamtoje, projektas. Šiuo metu vyksta naujos Ukmergės šeimų bendruomenės „Sąmoninga tėvystė“ registravimas, kuri užsiims ne tik lauko darželio veikla, bet ir lauko mokyklos steigimu. Ukmergės šeimos, kurioms sąmoningos tėvystės filosofija yra artima, laukiamos bendruomenėje.

Sigita Kriaučiūnienė